MUSIK-ESTETISK KURS – UMUS

Allmän kurs med musikprofil
För dig som vill läsa in gymnasiet, och samtidigt utveckla ditt musicerande med andra. Du fördjupar dina musikkunskaper med kurskompisar i en härlig folkhögskolemiljö. Allmän kurs Musik (Umus) ger dig också den behörighet som krävs för vidare högskoleutbildning.
Du kanske vill bli artist? Musiklärare? Spela i föreningar och egna band? Använda musik i ditt jobb inom vård eller skola? Kanske vill du mest ha roligt och lära känna andra som också håller på med musik?
Våra musiklärare är utbildade på musikhögskola, och spelar utanför skolan i olika konstellationer.
Några frågor vi ofta får om kursen är:
Jag har redan gått gymnasiet med alla ämnen klara. Kan jag välja bara musikämnen då?
Vi blandar vissa allmänna ämnen med musik i projekt och föreställningar. Där är hela klassen med. Vi tror att när det gäller t.ex. samhällsfrågor eller existentiella frågor finns det en poäng med att folk har olika bakgrund och nivå. Roligare diskussioner, mer spännande möten. Andra ämnen såsom matte och engelska läser man på sin egen nivå och vissa läser dem inte alls.
Hur bra måste man vara på att spela?
Man måste våga spela inför andra, fungera i en ensemble. I klassen är det ofta ganska stor spridning både vad det gäller stilar och nivå.
Kontakt
Du är välkommen att kontakta oss om du har frågor eller vill komma och besöka oss.
Patrik Edh, lärare
E-post: patrik.edh@ljungskile.org
Telefon: 0736-44 65 17
Johan Hogenäs, lärare
E-post: johan.hogenas@ljungskile.org
Telefon: 0736-44 65 05
FAKTA
Kursstart: 18 augusti 2025
Kurslängd: 1–3 år
Studietakt: 100 procent
Antal platser: Cirka 20
CSN: Utbildningen är studiemedelsberättigad
Ansökan: Löpande antagning
KURSINNEHÅLL
Profilen
Ensemblespel, musikteori, skapande musik, instrumentundervisning/sång, körsång och scenträning. Vi gör regelbundet konserter på skolan och det finns övningsrum att tillgå på skoltid och fritid (även på lov).
Tematiska studier
Livsfrågor, samhällsfrågor, religion, svenska och historia studeras i temaform. Det finns många olika sätt att lära sig, därför arbetar vi på ett varierat sätt, med både enskilt arbete, diskussioner, grupparbeten, föreställningar och estetisk redovisning. Inom ramen för temastudierna kan du läsa in följande ämnen: Svenska 2, 3, Religion 1, Historia 1a1. Inom temat finns det dessutom möjlighet att få behörighet i Samhällskunskap 1a1.
Valbara kurser
Utifrån vad du behöver och är intresserad av kan du välja mellan följande kurser: Engelska 5, 6 och/eller Matematik 1, 2.
Du väljer ett av dessa alternativ att ha enskild lektion på:
- piano
- sång
- bas
- trummor
- gitarr
- slagverk
- fiol
- cello
Du behöver ha erfarenhet från tidigare att sjunga eller spela tillsammans med andra, i musikskola, kör, eller egen grupp. Välkommen att kontakta oss, om du har frågor!
ANTAGNING
Krav på förkunskaper:
Du behöver ha erfarenhet från tidigare att sjunga eller spela tillsammans med andra, i musikskola, kör, eller egen grupp. I övrigt inga särskilda förkunskapskrav.
Antagning till allmän kurs profiler görs utifrån följande kriterier:
-
Antagning görs utifrån folkhögskolans syfte att utjämna utbildningsklyftorna och höja bildnings- och utbildningsnivån i samhället.
-
Antagning görs med hänsyn till gruppsammansättningen i en klass, så att kursen och profilen rimligen kan genomföras enligt mål och plan. Exempel på denna hänsyn är variation i ålder, studiemotivation, olika studie-, yrkes- och livserfarenheter, som sammantaget bidrar till att skapa en god lärmiljö i klassrummet. Mångfald och engagemang ger profilen möjlighet att arbeta i enlighet med folkhögskolans fyra syften (se nedan).
-
Antagning görs utifrån skolans möjlighet att ge relevant studiestöd till personer med olika typer av funktionsvariation som inverkar på studieförmågan.
-
Antagning görs ytterst utifrån bedömningen att den sökande har möjligheter att tillgodogöra sig studierna inom Ljungskile folkhögskolas skolgemenskap.
Statens syften med stödet till folkhögskolor och studieförbund är att:
1. Stödja verksamhet som bidrar till att stärka och utveckla demokratin,
2. Bidra till att göra det möjligt för en ökad mångfald av människor att påverka sin livssituation och skapa engagemang att delta i samhällsutvecklingen,
3. Bidra till att utjämna utbildningsklyftor och höja bildnings- och utbildningsnivån i samhället, och
4. Bidra till att bredda intresset för och öka delaktigheten i kulturlivet.
STUDIEEKONOMI
All undervisning på folkhögskola är gratis, men du betalar för boende, mat och vissa kringkostnader. Här kan du se vad det kostar att studera på Ljungskile folkhögskola.
Utbildningen är CSN-berättigad. Ansökan om studiemedel gör du på www.csn.se. Där finns också utförliga instruktioner. Det är bra att ansöka om studiemedel så fort du har valt en utbildning. Du behöver alltså inte vänta tills du har blivit antagen. Här kan du läsa om hur du kan finansiera dina studier.
HÖGSKOLEBEHÖRIGHET
Folkhögskolor har egna regler för grundläggande behörighet till högskolan. Man behöver bara läsa in det man saknar av de 10 gymnasiegemensamma ämnena (motsvarar kärnämnena i det gamla systemet). Men man måste också uppfylla ett krav på studietid. Den som läst minst två år på gymnasiet/vux måste läsa ett år på folkhögskola. Den som läst ett år på gymnasiet/vux eller arbetat två år måste läsa två år på folkhögskola. Övriga måste läsa tre år på folkhögskola.
Umus är upplagd så att den som gått två år på gymnasiet/vux ska kunna bli klar med sin högskolebehörighet på ett år. För den som behöver läsa mer än ett år planerar vi en två- eller treårig studiegång på Umus eller i kombination med annan allmän kurs.
De gymnasiegemensamma ämnena är följande: Svenska/Svenska som andraspråk 1, 2, 3; Engelska 5, 6; Matematik 1; Samhällskunskap 1a1; Naturkunskap 1a1; Religion 1 och Historia 1a1.
Samhällskunskap, religion, historia och Svenska 1 integreras på ett spännande sätt i temastudierna. (Man studerar ett tema i taget och väver in flera ämnen i varje tema.) Övriga ämnen läses var för sig och är valbara. Utöver ovan nämnda ämnen kan du läsa Matematik 2 och 3, Naturkunskap 1a2 och 2 och Historia 1a2.
OM SKOLAN
Skolan ligger vackert med havsutsikt och har goda förbindelser med tåg och buss till Göteborg (50–60 minuter) och Uddevalla (15–20 minuter).
Du är välkommen att bo på skolans internat – läs mer om vad det kostar här. Om du vill veta hur det är att bo på skolan och vad man kan göra på fritiden, så kan du läsa mer om det här.
Utöver studierna tillsammans med klassen ingår skolgemensamma aktiviteter på en folkhögskola, och det är en naturlig del av studierna hos oss. Vi vill att skolsamhället ska berika deltagarna, och att deltagarna ska berika skolan. De flesta av aktiviteterna sker på skoltid och kan påverka schemat.
RÖSTER OM UTBILDNINGEN
Julia Valsberg
Vad är det bästa med att gå Allmän kurs musik?
– Jag tycker ensemblerna är roligast. Då får man vara med andra i klassen, skapa musik och öva inför konserter.
Vad gör ni på Allmän kurs musik?
– Vi utvecklar våra musikaliska förmågor. Exempelvis sång, som jag håller på med, och andra spelar bland annat piano och gitarr. Om man vill kan man lära sig nya instrument.
Vad vill du göra efter att du läst på Ljungskile folkhögskola?
– Mitt mål är att få högskolebehörighet.
Kenny Andersson
Vad tycker du om att gå Allmän kurs musik?
– Jag tycker det är jätteroligt. Eftersom det är Allmän kurs med musik så får man det bästa av två världar. Vi tränar på mycket instrument, får testa saker man inte har gjort förr. Det är roligt!
Vad är det bästa med Allmän kurs musik?
– Det bästa är det fria i musiken.
Vad vill du göra efter utbildningen?
– Jag har två visioner. Min första plan är att plugga HR, human resources. Men om jag fick välja helt utefter vad jag vill och drömmer om, så är det musiken jag vill fortsätta med.